Co wyrównuje koloryt skóry - informacje, które musisz wiedzieć

Dlaczego pojawiają się przebarwienia skóry?

Istnieje wiele możliwych przyczyn powstawania przebarwień skóry. Niektóre z nich to zmiany hormonalne, ekspozycja na słońce, infekcje i trądzik różowaty. Przeczytaj więcej, aby poznać najczęstsze przyczyny i dowiedzieć się, jak je leczyć. Jednak przebarwienia skóry mogą być także objawem poważniejszych schorzeń, takich jak czerniak. Warto również wiedzieć, że istnieje kilka sposobów zapobiegania temu schorzeniu, aby nie wpływało ono na wygląd i jakość życia.

Zmiany hormonalne

Istnieje wiele przyczyn przebarwień skóry, ale najczęstszym winowajcą jest zaburzenie równowagi hormonów w organizmie. Nadprodukcja żeńskich hormonów – progesteronu i estrogenu – powoduje nadmierną produkcję melaniny, wywołując przypadkowe przebarwienia na skórze. Przyczyna zaburzeń równowagi hormonalnej nie jest znana, ale mogą się do nich przyczyniać tabletki antykoncepcyjne lub hormonalna terapia zastępcza. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia przebarwień skóry, które nie wymagają zabiegów chirurgicznych.

W miarę starzenia się organizmu poziom hormonów wzrasta i maleje. Powoduje to pojawienie się trądziku i przebarwień. Kobiety produkują także więcej łoju, czyli substancji ropopochodnej, która zatyka pory. Skutki zaburzeń równowagi hormonalnej mają nie tylko charakter kosmetyczny, ale mogą mieć wpływ na ogólny stan zdrowia, a nawet na karierę zawodową. W ciężkich przypadkach zmiany hormonalne mogą prowadzić do stanów zagrażających życiu, takich jak cukrzyca i problemy z tarczycą.

Ekspozycja na słońce

Wiele osób jest podatnych na oznaki uszkodzenia słonecznego, w tym ciemnobrązowe plamy na twarzy i dłoniach. Problem ten jest spowodowany ekspozycją na promieniowanie UVB i UVA, przy czym UVA jest bardziej szkodliwe dla DNA niż UVA. Zarówno ekspozycja na promieniowanie UVA, jak i UVB może powodować fotostarzenie, powstawanie komórek przedrakowych i rogowacenie aktyniczne. Jeśli jesteś osobą bladą, pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem o wysokim SPF, w przeciwnym razie pojawią się na Twojej skórze brązowe plamy, których nie będzie można zauważyć.

Ekspozycja na promienie słoneczne UV uszkadza włókna skóry, powodując nierównomierne zabarwienie skóry i jej plamisty wygląd. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może również powodować zmiany w wielkości i kolorze małych naczyń krwionośnych, powodując ich trwałe odbarwienie. Ponadto zbyt duża ekspozycja na słońce może spowodować pojawienie się czerwonych plam na obszarach ciała wystawionych na działanie promieni słonecznych. Jest to najbardziej zauważalne u osób o jasnej karnacji i jasnych włosach.

Infekcje

Wiele różnych infekcji może powodować przebarwienia skóry. Niektóre infekcje powodują zaczerwienienie, podczas gdy inne są niegroźne i nie dają żadnych objawów. Na przykład liszajec jest bardzo częstą infekcją wywoływaną przez S. aureus lub S. pyogenes. Zazwyczaj objawia się w postaci złocistych lub miodowych strupów. Z drugiej strony liszajec gronkowcowy jest bardzo delikatny i pojawia się na fałdach ciała.

Grzybica lub pityriasis versicolor jest wywoływana przez grzyba żyjącego na powierzchni skóry. Dotyka ona ludzi wszystkich ras i powoduje powstawanie plam, które są jaśniejsze lub ciemniejsze od otaczającej je skóry. Łagodnie swędzi i najczęściej występuje na twarzy i ramionach. Mimo że choroba ta nie jest niebezpieczna, może powodować brak pewności siebie i cierpienie emocjonalne.

Do innych przyczyn przebarwień skóry należą reakcje alergiczne, choroby autoimmunologiczne i niektóre rodzaje nowotworów. U niektórych osób mogą pojawić się łuszczące się plamy lub czerwona, sucha i popękana skóra. U innych może wystąpić choroba skóry zwana bielactwem. Te choroby skóry są często dziedziczone. Występują one częściej u osób z alergią. Zakażenia wywołane przez bakterie lub grzyby mogą prowadzić do przebarwień skóry.

Trądzik różowaty

Objawy trądziku różowatego mają różne nasilenie. Leczenie może obejmować zarówno kremy miejscowe, jak i doustne antybiotyki. Terapia laserowa może pomóc w obkurczeniu widocznych naczyń krwionośnych. Inne opcje leczenia obejmują domowe sposoby i leki. Jeśli obawiasz się, że masz trądzik różowaty, porozmawiaj z lekarzem. Te metody leczenia mogą pomóc Ci kontrolować objawy, a nawet poprawić wygląd. W międzyczasie odpowiednia pielęgnacja skóry może pomóc Ci wrócić na właściwe tory.

Chociaż dokładna przyczyna trądziku różowatego nie jest znana, istnieje kilka czynników, które wydają się przyczyniać do rozwoju tej choroby. Naczynia krwionośne twarzy rozszerzają się zbyt łatwo, co powoduje zwiększenie ilości krwi przy powierzchni skóry. Pewne czynniki środowiskowe i związane ze stylem życia również odgrywają pewną rolę. W ciężkich przypadkach w środkowej części twarzy pojawiają się grudki przypominające trądzik. Niektórzy badacze spekulują, że trądzik różowaty jest spowodowany nieprawidłową reakcją immunologiczną lub zapalną, bakteriami skórnymi lub czynnikami psychologicznymi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane