Co oznaczają przebarwienia skóry w ciąży? I czy można coś z tym zrobić?

Co oznaczają przebarwienia skóry w ciąży? I czy można coś z tym zrobić?

Kobiety w ciąży często zauważają na swojej twarzy ciemniejsze plamy na skórze. Plamy te, zwane również melazmą, są częstym objawem ciąży. Ale co oznaczają przebarwienia skóry w czasie ciąży? I czy można coś z tym zrobić? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych chorób skóry w czasie ciąży. Należą do nich melasma, twardzina i melanocytoza skórna.

Melanocytoza skórna

W niektórych przypadkach melanocytoza skórna i pigmentacja skóry w czasie ciąży mogą być tym samym. Chociaż istnieje wiele możliwych przyczyn przebarwień skóry w ciąży, stan ten nie jest spowodowany dietą matki. Melanocytoza skórna to stan, w którym skóra produkuje duże ilości melaniny. Ta pigmentacja pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie rozkładać spożywanego pokarmu. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby ustalić, czy te dwa schorzenia są ze sobą powiązane.

Wrodzona melanocytoza skórna jest stanem, w którym pigmentacja komórek skóry jest dziedziczona. Znamiona te pojawiają się zazwyczaj na plecach, pośladkach i nogach. Mogą występować także w innych miejscach ciała, choć zwykle znikają samoistnie. U dzieci plamy te nie są bolesne i rzadko są związane z jakimikolwiek innymi chorobami.

Melasma

Twarz kobiety jest najczęstszym miejscem występowania ciążowych przebarwień skóry i istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się one także na pozostałych częściach ciała. Melasma, czyli ciemne plamy, powstają na twarzy, gdy skóra jest wystawiona na działanie słońca i ciąży. Objawy melasmy to ból i swędzenie, ale nie sam ból. Jeśli jednak skóra jest zaczerwieniona, podrażniona lub przypomina wyprysk, może to być spowodowane innym problemem medycznym. Na szczęście dermatolodzy mogą zdiagnozować melazmę za pomocą lampy Wooda, która pozwala wykryć, czy przebarwienie skóry jest infekcją bakteryjną czy grzybiczą.

Leczenie melasmy różni się w zależności od nasilenia przebarwień. Kobiety w ciąży powinny stosować filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania, a podczas przebywania na zewnątrz powinny nosić kapelusz lub chustę przeciwsłoneczną. Kobiety, u których wystąpiła melasma, powinny ograniczyć przebywanie na słońcu, aby chronić swoją skórę, a jeśli to możliwe, starać się zakrywać skórę w ciągu dnia. Przebarwienia skóry można leczyć kremami na receptę, które zawierają hydrochinon. Na szczęście melasma często ustępuje po ciąży.

Estrogen

U kobiet w ciąży często występują rozstępy ciążowe (striae gravidarum), czyli różowawe, fioletowe pasma na ciele. Mogą one występować na twarzy, dłoniach lub stopach i dotykają do 90 procent kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Częściej występuje u młodych kobiet o większej masie ciała, a także u osób rasy innej niż biała. Przyczyny jej powstawania nie są znane, ale pewną rolę mogą odgrywać hormony ciążowe.

Podczas ciąży hormony kobiece stymulują melanocyty do wytwarzania większej ilości melaniny. Melanina jest ciemnym pigmentem naszej skóry, a zwiększona ilość estrogenu powoduje jej ciemnienie. Pigmentacja jest szczególnie widoczna w ciemniejszych partiach ciała, np. na twarzy, i stopniowo zanika po zakończeniu ciąży. U niektórych kobiet występują także ciemne plamy na twarzy i wokół brodawek sutkowych oraz linea nigra.

Rozstępy ciążowe

Rozstępy, czyli striae gravidarum, występują nawet u 90% kobiet w ciąży. Przyczyna ich powstawania nie jest do końca poznana, ale uważa się, że są one spowodowane zmianami w strukturze skóry. Wiadomo, że hormony zmniejszają przyczepność między włóknami kolagenowymi i zwiększają ilość substancji podłoża. Utrata melanocytów prowadzi do powstawania białawych, dojrzałych rozstępów. Rozległość rozstępów ciążowych zależy od rodzaju skóry i historii genetycznej matki. Dlatego zaleca się, aby z rozpoczęciem leczenia poczekać do porodu.

Chociaż dokładna przyczyna powstawania rozstępów powidlanych nie jest znana, pewną rolę mogą odgrywać zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży. Zazwyczaj pojawiają się one w trzecim trymestrze ciąży i znikają po porodzie. Do czynników ryzyka należą młody wiek, wiek matki oraz masa ciała przed ciążą i po porodzie. Codzienny masaż wydaje się być najlepszym środkiem zapobiegawczym. Nie ma jednak niezawodnego sposobu zapobiegania rozstępom w czasie ciąży.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Domowe sposoby na przebarwienia skóry
Czytaj Dalej

Domowe sposoby na przebarwienia skóry

Bez względu na to, czy masz przebarwioną twarz, czy wysypkę, domowe sposoby na przebarwienia skóry mogą być idealnym…