Trądzik hormonalny – przyczyny, charakterystyczne objawy, metody leczenia

Naturalne zmiany i chorobowe zaburzenia w wydzielaniu różnych hormonów mogą przyczyniać się do problemów ze skórą. Jedną z takich dermatoz jest trądzik hormonalny. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? Poznaj wyjaśnienia i praktyczne porady od specjalistów!

Trądzik hormonalny to inna nazwa na najczęstszą odmianę trądziku pospolitego, nazywanego również młodzieńczym i zwyczajnym. Istnieje kilka odmian tej choroby, które różnią się przede wszystkim charakterem zmian na skórze. Czasami będą to pryszcze, w innych przypadkach zaskórniki, same zaczerwienienia albo cysty. W mocno nasilonych postaciach mogą występować objawy dodatkowe – gorączka, zaburzenia kostno-stawowe, powiększenie narządów i inne dolegliwości. Czasami to inne choroby wewnętrzne objawiają się trądzikiem. Z tego względu lepiej zgłosić się do dermatologa, niż próbować samodzielnie zwalczyć niedoskonałości skóry.

Jak powstaje trądzik hormonalny? Mechanizm wywoływania objawów

Niedoskonałości skóry pojawiają się głównie u młodzieży, w związku z przemianami zachodzącymi w okresie dojrzewania – jednak różne problemy z hormonami występują również u dorosłych. Do wielu zmian w organizmie kobiety dochodzi w trakcie okresu, w czasie ciąży czy podczas menopauzy. Do trądziku może przyczynić się też antykoncepcja hormonalna – rozpoczęcie przyjmowania środka, zmiana preparatu czy jego odstawienie. Do chorób wywołujących zaburzenia w gospodarce hormonami należą m.in.:

  • niedoczynność tarczycy;
  • choroba Hashimoto;
  • zespół policystycznych jajników;
  • choroba Cushinga.

Trądzikowi hormonalnemu sprzyja przede wszystkim podwyższony poziom testosteronu, podstawowego męskiego hormonu płciowego. Oprócz tego androgenu na zmiany skórne wpływają też estrogen i progesteron. Przez działanie hormonów dochodzi do zwiększenia aktywności gruczołów łojowych oraz zaburzeń rogowacenia naskórka. Zatkane ujścia gruczołów sprzyjają rozwojowi bakterii i stanów zapalnych. Izotretynoina i niacynamid to niektóre substancje, które stabilizują wydzielanie sebum i inne procesy. Jednak organizm wytwarza je w zbyt małych ilościach.

Symptomy trądziku hormonalnego nie wyglądają tak samo u każdego

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają chorobom skóry. To m.in. stres, niezdrowe odżywianie, zanieczyszczenia powietrza, ekspozycja na słońce i promieniowanie UV, zmęczenie, używki, niewłaściwa pielęgnacja i zaniedbanie higieny. Faktory wywołujące chorobę mają wpływ na jej oznaki. Jak objawia się trądzik hormonalny? Najczęstsze objawy to:

  • zaczerwienienia;
  • wągry;
  • pryszcze;
  • grudki pod skórą;
  • torbiele.

Przyczyny choroby wpływają nie tylko na rodzaj symptomów, ale często również ich umiejscowienie – najlepiej widać to właśnie na przykładzie hormonów. Jeżeli za trądzik odpowiada wysoki poziom testosteronu i innych androgenów, najczęściej pryszcze wyskakują w obrębie tzw. strefy U. Głównie na obwodzie twarzy (okolice uszu, żuchwa, podbródek), czasami też na szyi. Z kolei estrogen powoduje przede wszystkim swędzące zaczerwienienia i piekące krosty w obrębie policzków, czoła, nosa i brody.

Trądzik hormonalny – leczenie, profilaktyka, zalecenia dermatologów

Sposób leczenia trądziku zależy od jego odmiany, symptomów, nasilenia i wielu innych czynników. Jeżeli preparaty do stosowania miejscowego okażą się nieskuteczne, konieczna może być farmakoterapia odpowiednimi antybiotykami lub dużymi dawkami substancji aktywnych, takich jak izotretynoina. Wiele osób musi liczyć się z koniecznością zmian w diecie i stylu życia, jeżeli chcą cieszyć się gładką, zdrową skórą bez zmian trądzikowych. Niestety nie każdy może sobie pozwolić, by całkowicie unikać wszystkich czynników sprzyjających chorobie.

Dużą rolę w zapobieganiu objawom trądziku hormonalnego ma prawidłowa pielęgnacja skóry – oczyszczanie, nawilżanie i regeneracja. Usuwanie zanieczyszczeń czy demakijaż nie mogą powodować przesuszania czy mechanicznych uszkodzeń skóry. Nawet tłusta cera potrzebuje odpowiedniej ilości wody, w przeciwnym wypadku wydzielanie łoju jeszcze się zwiększy. Odbudowa bariery hydrolipidowej zmniejsza podatność na czynniki zewnętrzne.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane