Trądzik hormonalny – przyczyny, charakterystyczne objawy, metody leczenia

Naturalne zmiany i chorobowe zaburzenia w wydzielaniu różnych hormonów mogą przyczyniać się do problemów ze skórą. Jedną z takich dermatoz jest trądzik hormonalny. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? Poznaj wyjaśnienia i praktyczne porady od specjalistów!

Trądzik hormonalny to inna nazwa na najczęstszą odmianę trądziku pospolitego, nazywanego również młodzieńczym i zwyczajnym. Istnieje kilka odmian tej choroby, które różnią się przede wszystkim charakterem zmian na skórze. Czasami będą to pryszcze, w innych przypadkach zaskórniki, same zaczerwienienia albo cysty. W mocno nasilonych postaciach mogą występować objawy dodatkowe – gorączka, zaburzenia kostno-stawowe, powiększenie narządów i inne dolegliwości. Czasami to inne choroby wewnętrzne objawiają się trądzikiem. Z tego względu lepiej zgłosić się do dermatologa, niż próbować samodzielnie zwalczyć niedoskonałości skóry.

Jak powstaje trądzik hormonalny? Mechanizm wywoływania objawów

Niedoskonałości skóry pojawiają się głównie u młodzieży, w związku z przemianami zachodzącymi w okresie dojrzewania – jednak różne problemy z hormonami występują również u dorosłych. Do wielu zmian w organizmie kobiety dochodzi w trakcie okresu, w czasie ciąży czy podczas menopauzy. Do trądziku może przyczynić się też antykoncepcja hormonalna – rozpoczęcie przyjmowania środka, zmiana preparatu czy jego odstawienie. Do chorób wywołujących zaburzenia w gospodarce hormonami należą m.in.:

  • niedoczynność tarczycy;
  • choroba Hashimoto;
  • zespół policystycznych jajników;
  • choroba Cushinga.

Trądzikowi hormonalnemu sprzyja przede wszystkim podwyższony poziom testosteronu, podstawowego męskiego hormonu płciowego. Oprócz tego androgenu na zmiany skórne wpływają też estrogen i progesteron. Przez działanie hormonów dochodzi do zwiększenia aktywności gruczołów łojowych oraz zaburzeń rogowacenia naskórka. Zatkane ujścia gruczołów sprzyjają rozwojowi bakterii i stanów zapalnych. Izotretynoina i niacynamid to niektóre substancje, które stabilizują wydzielanie sebum i inne procesy. Jednak organizm wytwarza je w zbyt małych ilościach.

Symptomy trądziku hormonalnego nie wyglądają tak samo u każdego

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają chorobom skóry. To m.in. stres, niezdrowe odżywianie, zanieczyszczenia powietrza, ekspozycja na słońce i promieniowanie UV, zmęczenie, używki, niewłaściwa pielęgnacja i zaniedbanie higieny. Faktory wywołujące chorobę mają wpływ na jej oznaki. Jak objawia się trądzik hormonalny? Najczęstsze objawy to:

  • zaczerwienienia;
  • wągry;
  • pryszcze;
  • grudki pod skórą;
  • torbiele.

Przyczyny choroby wpływają nie tylko na rodzaj symptomów, ale często również ich umiejscowienie – najlepiej widać to właśnie na przykładzie hormonów. Jeżeli za trądzik odpowiada wysoki poziom testosteronu i innych androgenów, najczęściej pryszcze wyskakują w obrębie tzw. strefy U. Głównie na obwodzie twarzy (okolice uszu, żuchwa, podbródek), czasami też na szyi. Z kolei estrogen powoduje przede wszystkim swędzące zaczerwienienia i piekące krosty w obrębie policzków, czoła, nosa i brody.

Trądzik hormonalny – leczenie, profilaktyka, zalecenia dermatologów

Sposób leczenia trądziku zależy od jego odmiany, symptomów, nasilenia i wielu innych czynników. Jeżeli preparaty do stosowania miejscowego okażą się nieskuteczne, konieczna może być farmakoterapia odpowiednimi antybiotykami lub dużymi dawkami substancji aktywnych, takich jak izotretynoina. Wiele osób musi liczyć się z koniecznością zmian w diecie i stylu życia, jeżeli chcą cieszyć się gładką, zdrową skórą bez zmian trądzikowych. Niestety nie każdy może sobie pozwolić, by całkowicie unikać wszystkich czynników sprzyjających chorobie.

Dużą rolę w zapobieganiu objawom trądziku hormonalnego ma prawidłowa pielęgnacja skóry – oczyszczanie, nawilżanie i regeneracja. Usuwanie zanieczyszczeń czy demakijaż nie mogą powodować przesuszania czy mechanicznych uszkodzeń skóry. Nawet tłusta cera potrzebuje odpowiedniej ilości wody, w przeciwnym wypadku wydzielanie łoju jeszcze się zwiększy. Odbudowa bariery hydrolipidowej zmniejsza podatność na czynniki zewnętrzne.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czytaj Dalej

Po co nam witaminy K2?

Witaminy są niezbędnymi składnikami odżywczymi, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jedną…
Czy aloes jest skuteczny na przebarwienia skóry?
Czytaj Dalej

Co stosować na przebarwienia skóry

Co stosować na przebarwienia skóry? W tym artykule przyjrzymy się witaminie C, wybielaczowi w płynie, ekstraktowi z czerwonej…
Zabieg jonoforezy dłoni
Czytaj Dalej

Zabieg jonoforezy dłoniInteresujące

Podobne tematy Dlaczego pojawiają się przebarwienia skóry? Kolor skóry Couperose – co stosować Dlaczego koloryt skóry jest nierównomierny?
Czytaj Dalej

Olejki do aromaterapii – naturalny sposób na zdrowie i relaks

W dzisiejszych czasach, kiedy życie pędzi z niespotykanym tempem, a stres stał się nieodłącznym elementem codzienności, coraz więcej osób szuka naturalnych metod na poprawę samopoczucia i zdrowia. Jedną z takich metod, cieszącą się rosnącą popularnością, jest aromaterapia, a w szczególności – olejki do aromaterapii. Wykorzystanie esencjonalnych olejków do celów terapeutycznych ma długą historię, sięgającą starożytnych cywilizacji, takich jak Egipt, Indie czy Chiny, gdzie olejki do aromaterapii były cenione za swoje właściwości lecznicze i relaksujące.