Czy zioła są skuteczne na przebarwienia skóry?

Czy zioła są skuteczne na przebarwienia skóry?

Zioła mają wiele korzyści dla skóry, jakie więc są ich rodzaje? Przyjrzyjmy się kurkumie, melisie lekarskiej, olejkowi eterycznemu z melisy, lukrecji i innym. Wszystkie te składniki są stosowane od wieków i mają udowodnioną skuteczność. Te naturalne środki lecznicze są bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych. Poprawiają ogólny stan zdrowia organizmu i zapobiegają chorobom skóry. Ostatni przegląd medyczny na ich temat miał miejsce w czerwcu 2021 r., więc możesz je stosować bez obaw.

Kurkuma

Jeśli dokucza Ci żółknąca skóra, możesz wypróbować okłady na twarz z kurkumy. Ten środek może rozjaśnić przebarwienia i jest bardzo skuteczny w usuwaniu opalenizny. Kurkuma jest także skuteczna w walce z trądzikiem i zaczerwienieniami. Stosowanie kurkumy nie sprawi, że skóra stanie się żółta, ale należy uważać na składniki zawarte w opakowaniu. Uważaj, ponieważ niektóre marki podrabiają kurkumę sztucznymi barwnikami, co tylko zaszkodzi Twojej skórze.

Kurkumina, aktywny składnik kurkumy, jest naturalnym przeciwutleniaczem stosowanym od wieków w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające oraz może w naturalny sposób redukować przebarwienia. Jej właściwości antybakteryjne zapobiegają rozwojowi bakterii i są skuteczne w walce z trądzikiem. Dlatego właśnie kurkumina jest tak skuteczna w walce z przebarwieniami skóry. Ale czym dokładnie jest kurkumina i jak działa?

Melisa cytrynowa

Jeśli masz przebarwioną skórę, rozważ zastosowanie melisy. Zioło to zawiera przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki. Skutecznie poprawia funkcję bariery ochronnej skóry, stymuluje krążenie komórek i zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek. Melisa cytrynowa może również pomóc w leczeniu zaburzeń wątroby i układu pokarmowego. Zioło to jest stosowane od wieków. Jej stosowanie datuje się na XIV wiek, kiedy to mniszki karmelitanki używały jej do produkcji toniku alkoholowego.

Jest to tradycyjny środek na wiele chorób skóry, w tym trądzik, łuszczycę, ospę wietrzną i półpasiec. Właściwości antybakteryjne melisy pomagają także oczyścić skórę i zmniejszyć widoczność zaskórników. Uważa się również, że leczy ukąszenia owadów i inne podrażnienia skóry. Jej właściwości antybakteryjne sprawiają, że jest skutecznym lekiem na łuszczycę, egzemę i zapalenie skóry.

Olejek eteryczny z melisy

Oprócz zwalczania przebarwień skóry, olejek eteryczny z melisy może być również stosowany jako naturalny środek na wiele dolegliwości, w tym egzemę, opryszczkę, a nawet PMS. Można go stosować miejscowo, aby leczyć dany obszar, a także przyjmować wewnętrznie, np. w postaci herbaty lub wody. Ten olejek eteryczny jest również skuteczny w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i mikrobiologicznych. Może być również korzystny w przypadku depresji i wspomagać prawidłowy poziom glukozy.

Właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne olejku eterycznego z melisy sprawiają, że jest on doskonałym wyborem do leczenia zimnych oparzeń i innych drobnych chorób skóry. Może on również pomóc w łagodzeniu podrażnień spowodowanych egzemą i łuszczycą. Pomimo silnych właściwości leczniczych olejek jest na tyle delikatny, że można go stosować na skórę bez ryzyka podrażnień lub skutków ubocznych. Jego właściwości przeciwwirusowe sprawiają, że jest skuteczny w zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji wirusowych. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które uodporniły się na powszechnie stosowane środki przeciwwirusowe.

Lukrecja

Korzyści płynące ze stosowania wyciągu z lukrecji na przebarwienia skóry są liczne. Ta galaretowata substancja, występująca w korzeniu lukrecji, jest silnym przeciwutleniaczem i składnikiem łagodzącym koloryt skóry. Pomaga zredukować zaczerwienienia i podrażnienia oraz zmniejsza produkcję wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Ponadto lukrecja jest doskonałym środkiem w przypadku trądziku różowatego, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.

Aktywnym składnikiem lukrecji jest likwirytyna, która pomaga zapobiegać powstawaniu przebarwień. Zmniejsza także widoczność melasmy – stanu, który występuje, gdy komórki skóry wytwarzają nadmiar pigmentu. Właściwości antyoksydacyjne korzenia lukrecji hamują produkcję melaniny i wolnych rodników. Właściwości przeciwzapalne lukrecji sprawiają, że jest ona skuteczna również w przypadku przebarwień skóry.

Rumianek

Rumianek znany jest ze swoich właściwości ściągających i rozjaśniających, które pomagają zwalczać przebarwienia i blizny potrądzikowe. Pomaga również zwężać pory i rozświetlać skórę. Jego właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne pomagają zwalczać wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki skóry. Jeśli więc cierpisz z powodu przebarwień skóry, wypróbuj rumianek i przekonaj się, jak na Ciebie działa!

Rumianek jest od wieków stosowany ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Jego wysokie stężenie apigeniny pomaga zmniejszyć widoczność wyprysków i zaczerwienień oraz wyrównuje koloryt skóry. Lekarze ajurwedyjscy stosują rumianek do opracowywania indywidualnych programów ajurwedyjskiej pielęgnacji skóry dla swoich klientów. Rumianek można dodać do toniku do twarzy lub kremu nawilżającego, aby uzyskać pożądane rezultaty. Można go również dodawać do okładów na twarz, aby ukoić skórę i zapewnić jej ochronę przed typowymi problemami skórnymi.

Czerwona cebula

Cebula jest częstym składnikiem kremów rozjaśniających blizny. Zawarty w niej polifenolowy flawonoid glabrydyna pomaga zapobiegać pigmentacji wywołanej promieniowaniem UV i ma działanie przeciwzapalne. Chociaż konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy lukrecja ma jakiekolwiek działanie depigmentacyjne, jest ona stosowana w leczeniu blizn i przebarwień. Może być również stosowana na skórę w postaci sprayu.

Doskonałym naturalnym środkiem na przebarwienia skóry jest czerwona cebula, która zawiera wiele korzystnych składników odżywczych. Czerwona cebula jest bogata w witaminę C i E, dwa silne przeciwutleniacze. Witamina C pomaga w oczyszczaniu skóry, zwężając pory i poprawiając strukturę skóry. Pamiętaj tylko, aby wybierać czerwoną cebulę, a nie białą! Jednym ze sposobów jest pocieranie przebarwionego obszaru skóry. Możesz też nakładać sok z cebuli na skórę dwa razy dziennie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Przebarwienia skóry u dzieci - co oznaczają
Czytaj Dalej

Jak wyrównać koloryt skóry dłoni

Jeśli masz nierównomierny koloryt skóry, możesz zrobić kilka rzeczy, aby go poprawić. Zacznij od złuszczania naskórka, następnie unikaj…
Kolor skóry Couperose - co stosować
Czytaj Dalej

Kolor skóry Couperose – co stosować

Jeśli masz cerę naczynkową, możesz mieć plamiste zaczerwienienie twarzy. Te problemy skórne mogą być spowodowane osłabieniem naczyń krwionośnych.…