Przebarwienia skóry u dzieci - co oznaczają

Przebarwienia skóry u dzieci – co oznaczają

Przebarwienia na skórze dziecka mogą być oznaką kilku różnych zaburzeń. Istnieje wiele różnych przyczyn zaczerwienienia skóry u dzieci, a niektóre z nich są poważniejsze od innych. Żółtaczka, czyli żółta skóra, może być oznaką poważnych zaburzeń wątroby, może też być wynikiem zwykłego niedoboru witaminy D. Zaczerwienienia na skórze spowodowane wysypką u niemowląt lub chorobą dłoni, stóp i ust są również oznaką poważnej infekcji. Na szczęście większość przebarwień skóry u dzieci jest niegroźna i zwykle tymczasowa, ale lekarze mogą zdiagnozować i leczyć wszelkie ukryte schorzenia.

Karotenemia

Nie ma powodu do paniki, gdy u Twojego dziecka pojawi się żółtawy odcień skóry. Karotenemia to rzadkie schorzenie, które łatwo leczyć – wystarczy wyciąć marchewkę i białe pieczywo z jadłospisu dziecka! Problem polega na tym, że niektóre produkty spożywcze zawierają dużo karotenu, ale nie wiesz, które z nich są bezpieczne dla Twojego dziecka. Na szczęście dzięki kilku prostym krokom możesz uniknąć niepotrzebnych badań diagnostycznych.

Po pierwsze, ważne jest, aby rozpoznać objawy karotenemii u dzieci. Objawy te mogą obejmować żółtą skórę, bladą cerę i żółte oczy – ta myśl pochodzi od autora strony klubkierowcy.pl. Jeśli jednak przebarwienia nie są widoczne, dopóki dziecko nie zacznie jeść pokarmów stałych, najprawdopodobniej jest to tylko niedobór karotenu. Na szczęście schorzenie to można leczyć i ustąpi ono wraz z wiekiem dziecka i zwiększeniem różnorodności spożywanych pokarmów.

Grzybica skóry głowy

Jeśli zauważysz wysypkę na skórze głowy lub twarzy swojego dziecka, udaj się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Grzybica jest zakażeniem grzybiczym, które można leczyć dostępnymi bez recepty szamponami przeciwgrzybiczymi lub miejscowo stosowanym lotionem zawierającym siarczek selenu. Jeśli jednak objawy skórne u dziecka nie ustępują lub jeśli wysypka u dziecka pojawia się nagle, należy udać się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy.

Objawy to czerwona, sucha i swędząca skóra. Plamki są jaśniejsze lub ciemniejsze od otaczającej je skóry. Grzybica może występować na każdej części ciała, w tym na twarzy. Choroba ta nie jest zaraźliwa, ale może powodować znaczny stres emocjonalny i poczucie niepewności siebie. Możesz się martwić, że Twoje dziecko ma tę chorobę skóry, ale ważne jest, aby pamiętać, że grzybica jest częstym problemem u dzieci i młodych dorosłych.

Acanthosis nigricans

Jeśli zauważyłeś ciemne plamy na skórze swojego dziecka, możesz się zastanawiać, czy jest to zwykłe zabrudzenie, czy coś poważniejszego. Często dzieciom dokucza się z powodu ciemnych plam na skórze, ale mogą one być wynikiem choroby podstawowej zwanej acanthosis nigricans. Choroba ta należy do grupy chorób endokrynologicznych i jest zwykle spowodowana przerostem komórek w zewnętrznej warstwie skóry.

Chociaż akantoza czarna zwykle wiąże się ze zmianą koloru i grubości skóry, ciemne plamy często można usunąć bez leczenia. Ciemne plamy, które znikają same, często bledną samoistnie, ale ważne jest, aby leczyć ich przyczynę, w tym odstawić leki, które mogą powodować przebarwienia. Jeśli przebarwienia skóry u dziecka są spowodowane poważniejszą chorobą podstawową, lekarz może zlecić wykonanie badań krwi i/lub zdjęć rentgenowskich w celu wykluczenia poważniejszego problemu.

Szkarlatyna

Objawy szkarlatyny u dzieci różnią się w zależności od wieku, ogólnego stanu zdrowia i płci chorego dziecka. Podobnie jak w przypadku anginy, szkarlatynę leczy się antybiotykami, które pomagają wyleczyć zakażenie. Jeśli u dziecka wystąpi wysypka, lekarz zbada gardło, aby stwierdzić, czy nie jest ono opuchnięte lub w stanie zapalnym. Oprócz sprawdzenia gardła lekarz zapyta o nudności, wymioty i brak apetytu.

Antybiotyki przepisuje się w celu leczenia szkarlatyny, jeśli została ona nabyta przez skórę. Oprócz antybiotyków, choroba ta może również prowadzić do odwodnienia. Dzieci chore na szkarlatynę nie powinny wracać do szkoły przed upływem 24 godzin od zachorowania. Po zakończeniu pełnej kuracji antybiotykowej infekcja prawdopodobnie ustąpi, ale ważne jest przestrzeganie zasad higieny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Pityriasis versicolor

W przypadku braku konkretnej przyczyny pityriasis versicolor jest prawdopodobnie ogniskiem zakażenia grzybiczego skóry. W większości przypadków ta infekcja skóry ustępuje samoistnie. Jednak zakażone miejsca mogą pozostać przebarwione przez tygodnie lub miesiące, a w celu zapobiegania nawrotom konieczne jest powtarzanie leczenia. Charakterystyczny wzór pityriasis versicolor często przypomina choinkę bożonarodzeniową.

Zakażenie grzybicze, pityriasis versicolor, jest częstą chorobą skóry u dzieci. Jest ona wywoływana przez rodzaj drożdżaków, które normalnie żyją na skórze, ale nasilają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. W leczeniu tej choroby skóry skuteczne są leki przeciwgrzybicze. Chociaż wysypka może być uciążliwa, nie jest zaraźliwa.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Dlaczego koloryt skóry jest nierównomierny?
Czytaj Dalej

Dlaczego koloryt skóry jest nierównomierny?

Jeśli martwi Cię wygląd kolorytu Twojej skóry, prawdopodobnie zastanawiałaś się „Dlaczego występuje nierównomierny koloryt?”. Najczęstsze przyczyny nierównomiernego kolorytu…
5 skutecznych sposobów na przebarwienia skóry
Czytaj Dalej

5 skutecznych sposobów na przebarwienia skóry

Jakie są przyczyny powstawania przebarwień skóry? Aby zapobiec dalszym przebarwieniom, powinnaś zacząć od wyeliminowania wszelkich czynników, które przyczyniają…