Czy tabletki pomagają na przebarwienia skóry?

Czy tabletki pomagają na przebarwienia skóry?

Pytanie, które najprawdopodobniej zadajesz to: Czy pigułki pomagają na przebarwienia skóry, czy może je pogarszają? Niektóre rodzaje środków antykoncepcyjnych, w tym doustne środki antykoncepcyjne, mogą nasilać melasmę. Inne przyczyny to regularne miesięczne wahania poziomu hormonów, narażenie na działanie wysokich temperatur i menopauza. Żaden rodzaj środków antykoncepcyjnych nie jest lepszy od innych w zapobieganiu melazmie, dlatego przed ich odstawieniem należy ograniczyć swoje oczekiwania. Jest mało prawdopodobne, abyś zaobserwowała całkowite zniknięcie przebarwień.

Amiodaron

Jeśli niepokoją Cię przebarwienia skóry spowodowane lekami, ważne jest, abyś zrozumiała, jak działają te leki. Działanie tych leków polega na wywoływaniu stanu skóry zwanego pigmentacją skóry wywołaną lekami. Przebarwienia te mogą z czasem zanikać lub być trwałe. Pacjenci powinni unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i nosić odzież ochronną podczas przebywania na słońcu. Stan ten może być odwracalny po zaprzestaniu stosowania leku. Należy jednak zachować czujność i poinformować lekarza, jeśli stan ten nie ustępuje lub pogarsza się.

Hydrochinon

Hydrochinon w postaci tabletek jest lekiem stosowanym miejscowo w leczeniu przebarwień skóry. Po nałożeniu na skórę lotion z hydrochinonem należy delikatnie wmasować w leczony obszar. Przed nałożeniem hydrochinonu na twarz należy dokładnie umyć ręce, aby uniknąć rozprzestrzenienia się substancji chemicznej na inne części ciała. Ważne jest, aby podczas stosowania balsamu lub tabletek z hydrochinonem nosić krem z filtrem przeciwsłonecznym. Ekspozycja na słońce może pogorszyć hiperpigmentację i cofnąć efekt leczenia. Pamiętaj, aby codziennie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym i unikać promieni słonecznych podczas stosowania hydrochinonu.

Arbutyna

Istnieją dwie główne metody stosowania arbutyny na twarz, które pomagają w rozjaśnianiu przebarwień skóry. Arbutynę można nakładać na całą twarz, omijając okolice oczu, ust i warg. Można ją również stosować w leczeniu przebarwień na dłoniach i klatce piersiowej. Krem lub lotion należy nakładać dwa razy dziennie. Przed nałożeniem kremu należy upewnić się, że krem całkowicie wyschnął. Wilgoć może zaburzać wchłanianie arbutyny.

Retinol

Retinoidy to rodzina substancji otrzymywanych z witaminy A. Związki te są stosowane w leczeniu różnych chorób skóry. Jednym z tych składników jest retinol. Zanim będzie można go zastosować na skórę, ulega on przemianie chemicznej w skórze. Do wyboru jest kilka rodzajów retinoidów, które można przyjmować doustnie lub w postaci tabletek. Retinol nie jest tak silny jak kwas retinowy, ale ma podobne działanie.

L-cysteamina

Bezpieczeństwo stosowania L-cysteaminy w tabletkach na pigmentację skóry jest ogólnie dobre. Ważne jest jednak, aby dokładnie przestrzegać zaleceń podanych na etykiecie. Osoby uczulone na cysteaminę powinny unikać tego leku. Inne zagrożenia związane z cysteaminą obejmują krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzody żołądka oraz ryzyko uszkodzenia nienarodzonego dziecka. Tabletki cysteaminy nie powinny być stosowane w okresie karmienia piersią. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń podanych na etykiecie i unikać dzielenia się lekiem z innymi osobami.

Hydrokortyzon

Chociaż hydrokortyzon jest bezpieczny w stosowaniu jako lek miejscowy w leczeniu trądziku, nie jest zalecany u osób z innymi rodzajami przebarwień skóry. Mimo że hydrokortyzon jest powszechnie stosowany w leczeniu trądziku, może on osłabiać układ odpornościowy, co prowadzi do zwiększonego ryzyka zakażeń. Z tego powodu przed zastosowaniem tabletek z hydrokortyzonem na przebarwienia skóry najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Fototerapia

Tabletki do fototerapii pomagają w leczeniu przebarwień skóry poprzez naświetlanie skóry falami świetlnymi. Światło pochodzi ze źródła naturalnego lub wytworzonego przez człowieka. Ilość naświetlania zależy od stanu pacjenta, ale na ogół wystarczy od piętnastu do dwudziestu sesji, aby zauważyć poprawę. Niektórzy pacjenci nigdy nie zobaczą pełnej poprawy. Tabletki do fototerapii mogą być pomocne, ale mogą też zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Dlatego dermatolodzy zalecają ich stosowanie wyłącznie w połączeniu z innymi lekami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Kolor skóry Couperose - co stosować
Czytaj Dalej

Kolor skóry Couperose – co stosować

Jeśli masz cerę naczynkową, możesz mieć plamiste zaczerwienienie twarzy. Te problemy skórne mogą być spowodowane osłabieniem naczyń krwionośnych.…
Przebarwienia skóry u dzieci - co oznaczają
Czytaj Dalej

Jak wyrównać koloryt skóry dłoni

Jeśli masz nierównomierny koloryt skóry, możesz zrobić kilka rzeczy, aby go poprawić. Zacznij od złuszczania naskórka, następnie unikaj…